W czym ten rok był wyjątkowy?


29 grudnia, 2016
Udostępnij

Czwartek, 29 grudnia, za dwa dni “Wielka noc”. Koniec roku, a w naszych głowach pojawiają się tylko podsumowania i postanowienia na nadchodzący 2017.

Chciałabym, chyba tak jak każdy, aby ten przyszły rok był lepszy. Większość z nas już wypisuje kolejno podpunkty z postanowieniami, często absurdalnymi, niewykonalnymi. Ale ponoć nie ma rzeczy niemożliwych! Najważniejsze abyśmy przekraczali własne granice.

Jeśli chodzi o wydarzenia na świecie, większość z Was powie – to nie był dobry rok. Przecież zginęło mnóstwo ludzi podczas zamachów we Francji i Berlinie. Wiele kobiet zostało zgwałconych przez “imigrantów”, których równocześnie Europejczycy znienawidzili.

Tak! Jesteśmy rasistami, jednak nie mówimy o tym otwarcie. Przyznaje się do tego publicznie jedna osoba na milion. I paradoksalnie taką właśnie osobę szanuję. Za szczerość, której brakowało w tym roku.

Moje pytanie: dlaczego mówimy o tym, że poprzez te wydarzenia, które wymieniłam powyżej, ten 2016 rok stał się tak “wyjątkowy” i zły?

architecture-1705141_1920

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Codziennie giną setki cywili. Dlaczego o tym nie mówimy i nie zmieniamy tego beznadziejnego zdjęcia profilowego na Facebook’u?

Bo jesteśmy Europejczykami.

Każdego dnia głód w Afryce pochłania setki istnień. Zamieszki plemion oraz również wojny domowe doprowadzają do śmierci. Gdzie nasza solidarność z umierającymi?

Nie ma. Bo jesteśmy Europejczykami.

W 2016 roku solidaryzowaliśmy się tylko z tymi, z którymi mamy sojusze, z państwami, które potrafimy wskazać palcem na mapie i wspieramy tych, o których mówią media. Reszta świata nas nie interesuje.

Dlatego pod tym względem mijający rok nie był wyjątkowy i nie był zły. Minione lata również takie były! Jednak z racji tego, że jesteśmy ludźmi zapatrzonymi w siebie, nie zwracamy uwagi na inne tragedie.

Jedyne co możemy zrobić, to nie żyć jedynie własnymi problemami. Świat składa się z większej ilości jednostek takich jak my i nikt z nas nie jest wyjątkowy.

(Visited 60 times, 1 visits today)