Kultura, głupcze!

#aplikacja   #internet   #Katowice   #kultkato   #kultura   #ludzie   #społeczeństwo   #zjawisko   #życie  


26 lutego, 2016
Udostępnij

Niedawno zmarły włoski pisarz Umberto Eco zwykł mawiać, iż Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia go do kontemplacji. Dla niektórych jednak, kultura to wyższe dobro, którego dostęp jest ograniczony przez natłok obowiązków. W końcu po przepracowanym tygodniu, łatwiej spędzić czas w dobrze znany sposób, niż wyszukiwać kulturalnych atrakcji. Kultura się buntuje, pragnie zaprosić do swoich bram. Sama się jednak nie obroni – potrzebuje osób, które są skłonne zachęcić społeczeństwo do jej zasmakowania. W jaki sposób można to uczynić? Czy potrzeba wykwalifikowanych jednostek, które stworzą szereg instytucji zachęcających do odwiedzania kulturalnych miejsc? Gdzie poszukiwać wydarzeń, aby nie ominęło nas to, co interesujące? Wprost z włoskich uliczek po których przechadzał się ceniony pisarz, przenosimy się na własne podwórko. Zapraszam Was do rozmowy z Karoliną Piwowarczyk, jedną z inicjatorek projektu #KultKato, który przyczynia się do redefinicji pojęcia kultury i dostępu do niej.

W ciągłym pędzie codziennych obowiązków, dlaczego warto zaprzyjaźnić się z kulturą?
Kultura uczy nas wrażliwości na piękno. Dzięki niej możemy dostrzec rzeczy wcześniej niezauważalne. W pewnym stopniu rozwija nas i kreuje.

Na tle innych miast, co wyróżnia kulturę Katowic?
Katowice to miasto, które od wielu lat walczy ze stereotypem miasta związanego z górnictwem i przemysłem. Jednak w ciągu ostatnich lat, Katowice przeszły ogromną metamorfozę. Przemiany, które się dokonały są łatwo zauważalne. Katowice to miasto, które skrywa w sobie wiele niezwykłych miejsc, takich jak: Nikiszowiec – „Serce Nikiszowca”, „Industriada”, Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, ale także Szlak Katowickiej Moderny, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, NOSPR i wiele innych obiektów. Katowice – to miasto, które naprawdę posiada ogromny potencjał kulturalny.

Skąd inspiracja na powstanie platformy #KultKato?
Zaczęło się dosyć spontanicznie. Pewnego dnia w nasze ręce wpadła ulotka, która opisywała olimpiadę „Zwolnieni z Teorii”. To był ten moment w którym wspólnie z dziewczynami stwierdziłyśmy, że to ogromna szansa, aby dokonać pewnej zmiany społecznej w odbiorze miasta. Chciałyśmy pokazać, że Górny Śląsk to nie tylko szeroko rozwinięte górnictwo i przemysł. Katowice to miasto, które skrywa w sobie ogromny potencjał kulturalny. Tutaj największa rolę odegrały rozmowy z młodymi ludźmi z których wynikało, że Katowice nie są dla nich atrakcyjnym miejscem pod względem kulturalnym. Pomyślałyśmy, że spróbujemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych rówieśników. Stworzyłyśmy platformę #KultKato, która dostarcza kompleksowej wiedzy o miejscach i wydarzeniach kulturalnych w Katowicach.

Czego może dowiedzieć się odbiorca w ramach projektu #KultKato?
#KultKato jest stworzony z myślą o ludziach kochających kulturę. Ludzie, miejsca, wydarzenia i wszystko, co nas otacza jest dla nas ogromnie istotne. Wszystkie te elementy oddziałują na nasze życie i relacje. Z myślą o swoich odbiorcach stworzyłyśmy aplikację mobilną na telefony z systemem Android, która bazuje na geolokalizacji; dostarcza informacji o najważniejszych wydarzeniach odbywających się niedaleko naszego aktualnego położenia. Aplikacja pełni również rolę wirtualnego przewodnika po miejscach kultury, podzielonego na funkcjonalne kategorie – muzyka, kino, teatr, sztuka, literatura i historia. Dostęp do wszystkich interesujących miejsc i wydarzeń kulturalnych w Katowicach jest możliwy również dzięki stornie internetowej – www.kultkato.pl. #KultKato jest także obecne w mediach społecznościowych. Na facebookowym fanpage’u (www.facebook.com/kultkato/?fref=ts) publikowane są ciekawostki ze świata kultury oraz kulturalny rozkład jazdy, na Instagramie (www.instagram.com/kultkato/) i Snapchacie (kultkato) prezentujemy swoje własne spojrzenie na kulturę.

Jest o Was coraz głośniej! Jaki jest Wasz przepis na sukces?
Cieszy nas, że nasza inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem i uznaniem wielu osób. Praktycznie każdego dnia ukazują się o nas coraz to nowsze publikacje, ale także pozytywne komentarze wielu osób – to daje nam to mnóstwo energii do dalszego działania i rozwoju. Nasz sukces polega na tym, iż jesteśmy młodym zespołem, który świetnie się dogaduje, zna swoje mocne i słabe strony – które wykorzystujemy każdego dnia. Jesteśmy pełni energii i gotowi do działania, a przede wszystkim mamy jasny, sprecyzowany cel do którego dążymy. Po prostu chcemy pokazać młodym ludziom, że Katowice to miasto obfitujące w wydarzenia kulturalne i zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Górnego Śląska.

Za każdym projektem stoją ludzie. Mówiąc #KultKato, o kim mówimy?
Projekt #KultKato tworzy sześć studentek Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Dominika Brachman, Karolina Kula, Karolina Sommer, Martyna Niesyto, Aleksandra Krawczyk i Karolina Piwowarczyk. Mamy w zespole również rodzynka, który zaprojektował dla nas aplikację mobilną – Mateusza Gajowskiego.

ja

Sześć studentek, sześć kobiet. Jak się dogadujecie?
Czasem bywa ciężko poskromić sześć temperamentnych kobiet, które mają milion pomysłów na minutę! Jednak potrafimy sobie z tym radzić i wzajemnie się uzupełniamy. Każda z nas jest inna. Od perfekcjonistki aż po marzycielkę z głową w chmurach – i to nas wyróżnia, potrafimy znaleźć odpowiedni balans w naszych charakterach i odmiennych osobowościach.

Jak godzicie studia z Waszą działalnością?
Nie sprawia nam to trudności. Studiujemy na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w związku z tym, staramy się wykorzystywać zdobytą na studiach wiedzę przy pracy w #KultKato. Praca przy #Kultkato jest czystą przyjemnością!

Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy są związane z projektem #KultKato?
Projekt #KultKato realizujemy w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, która ma swój finał pod koniec marca. Jednak nie ukrywam, że #KultKato to projekt długofalowy, który chciałabym wspólnie z dziewczynami dalej rozwijać i propagować. Mamy jeszcze mnóstwo planów, które chciałybyśmy stopniowo rozwijać. #KultKato to projekt, który pozwala mi rozwijać swoje zainteresowania. Chciałabym, aby moja droga zawodowa poszła właśnie w tym kierunku; poznawanie nowych ludzi, odkrywanie sfery medialnej, tworzenie relacji biznesowych i strategii komunikacyjnych.

Jakie są cechy, którymi opisałabyś sukces?
Wizja, bo bez niej nic nie miało by sensu, kształtu i formy. Wizja jest w pewnym sensie fundamentem, który utrzymuje cały projekt i wyznacza cel do którego zmierzamy. Efektywne działanie, ponieważ od tego zależy nasze powodzenie, wykorzystanie danego nam czasu oraz dążenie do osiągania celów. Niezwykle istotne są również umiejętności komunikacyjne/społeczne czyli budowanie odpowiednich relacji. Sukces to również dyscyplina i determinacja, a także wiara w powodzenie danego projektu.

(Visited 154 times, 1 visits today)