Uwiecznię siebie na tle “doskonałym”

#historia   #holocaust   #problem   #wydarzenia   #yolocaust  


26 stycznia, 2017
Udostępnij

Tydzień temu pisałam o tym, jak ciężko jest zadziwić dzisiejsze społeczeństwo. Pracownicy reklamy lub Ci, którzy są głodni sławy, często są zmuszeni tworzyć coś odrażającego by zwrócić na siebie i swoje “dzieło” uwagę mediów i zwykłych ludzi.

No właśnie uwaga innych. Jest to trofeum, które z dnia na dzień jest coraz ciężej zdobyć. Izraelskiemu artyście i komikowi udało się to doskonale. Shahak Shapira to założyciel strony internetowej Yolocaust.de. Podejrzewam, że większość z Was miała okazję usłyszeć już tę nazwę.

Strona powstała w celu uświadomienia dzisiejszej młodzieży o tym, jak bezmyślnie publikuje zdjęcia na portalach społecznościowych.

Byłam w Aushwitz – Birkenau, stanęłam przed niejednym pomnikiem upamiętniającym poległych podczas wojen i powstań. Nasza obecność w co najmniej jednym z takich miejsc, wydaje mi się obowiązkowa. Jednak nigdy w życiu nie przyszło mi do głowy, by zrobić selfie swojej uśmiechniętej twarzy z tłem wyżej wymienionym. Fotomontaże stworzone przez Shapira są okrutne i przykre. Prawdopodobnie najbardziej dotykają tych, którzy przeżyli obozy koncentracyjne. Osobiście ciężko mi spojrzeć na te zdjęcia, ale dziś chyba nie ma już innego wyjścia by dotrzeć do tych, którzy popełniają błędy.

birkenau-402324_1920

Ostatnimi czasy dość często mówi się o “błędach”/”pomyłkach” w poprawnym nazywaniu nazistowskich obozów koncentracyjnych. Spotykamy się z przejęzyczeniami i określaniem ich mianem “polskich obozów zagłady”. Wiele młodych osób do dziś nie zna dokładnej historii minionych wydarzeń. A między nami pozostaje coraz mniej z tych, którzy przeżyli XX wiek. O wielu rzeczach opowiadał mi dziadek, czuję się uświadomiona w tym co się działo. Jednak ostatnio miałam okazję usłyszeć niemal doskonałą wypowiedź:

“Już niedługo będziemy żyć w czasach, w których już nikt nie będzie przekazywać historii z pokolenia na pokolenie, a młodzi ludzie będą pamiętać tylko to, co zostało błędnie wspomniane”.

(Visited 66 times, 1 visits today)